Na czym polega efekt jojo i jak go uniknąć?

Na czym polega efekt jojo i jak go uniknąć
Rate this post

Efekt jojo to wynik błędów popełnianych podczas redukcji masy ciała. Na czym dokładnie polega? Jak uniknąć efektu jojo podczas odchudzania?

efekt jojo

Co to znaczy efekt jojo?

Tak naprawdę, co to znaczy efekt jojo wie każdy, kto stosował dietę odchudzającą bez wcześniej przygotowanego planu. Wielu z nas wychodzi bowiem z założenia, że wystarczy ograniczyć ilość spożywanych pokarmów, by już zredukować swoją wagę. Owszem początkowo efekty takich restrykcyjnych diet mogą być zadowalające. Jednak później równie szybko co schudliśmy, możemy wrócić do wyjściowej wagi. To jest właśnie ten efekt jojo. To wahania masy ciała spowodowane nieprawidłowo przeprowadzonym odchudzaniem. Efekt jojo nawiązuje do popularnej niegdyś zabawki i obrazuje, że szybko możemy zrzucić wagę i wrócić do tego, co było. 

dlaczego powstaje efekt jojo

Dlaczego powstaje efekt jojo?

Najczęściej efekt jojo powstaje przez głodówki. Początkowo dieta uboga w kalorie daje dobre efekty i zachęca nas do tego, by trzymać restrykcje. Jednak przez dłuższy czas ten model żywienia już się nie sprawdzi, więc kiedy wracamy do dawnych nawyków, to następuje efekt jojo. Warto też wspomnieć, że efekt jojo przyczyny może mieć też od strony fizjologicznej. W organizmie ośrodek głodu i sytości reguluje leptyna i grelina. Leptyna reguluje pobór jedzenia i jeśli nasz organizm otrzymuje pełnowartościowe posiłki, to jej poziom wzrasta. Skutkuje to mniejszą chęcią sięgania po jedzenie. Jednak nieprzemyślane odchudzanie i drastyczne ograniczenie kalorii może prowadzić do zaburzeń wydzielania leptyny. Skutkiem tego będzie większe odczuwanie głodu i częstsze sięganie po jedzenie. Dlatego po zakończeniu głodówki szybko może pojawić się efekt jojo. Grelina jest hormonem głodu i daje sygnały, gdy zapasy energetyczne się skurczą. Wówczas organizm może przyjąć pokarmy. Wysoki poziom greliny wpływa na większą chęć na jedzenie. Przez głodówkę możemy doprowadzić do zaburzeń jej wydzielania, a skutkiem tego będzie brak efektów z podjętych działań i wystąpienie efektu jojo.

jak uniknąć jojo

Jak uniknąć jojo?

Skoro wiemy już, jakie efekt jojo przyczyny może mieć, to warto ustalić, jak go uniknąć. Czego powinniśmy się wystrzegać, by po odchudzaniu nie wystąpił efekt jojo? Na pewno nie należy przechodzić na dietę z marszu. Wymaga to dobrego planu i ustalenia swojego zapotrzebowania energetycznego. Następnie zgodnie z nim musimy wyznaczyć racjonalny deficyt. Zdrowa redukcja nie może przekraczać deficytu powyżej 20% całkowitego zapotrzebowania energetycznego. Jeśli zastanawiasz się,  jak zapobiec efektowi jojo, to pamiętać, by redukcję tkanki tłuszczowej rozłożyć w czasie. Szybkie diety są wygodne i sprawiają, że nie musimy dużo czasu poświęcać na odchudzanie. Jednak niosą zgubne skutki i często kończą się efektem jojo. Dodatkowo nieodpowiednio dobrana dieta może narazić nas na poważne problemy zdrowotne. Dlatego, zamiast się narażać, lepiej zaplanować dietę na kilka miesięcy. Dobrą praktyką jest też racjonalnie ustalenie swoich oczekiwań. Nie przesadzajmy z redukcją, ponieważ możemy narazić się na zaburzenia odżywiania i efekt jojo.

jak zapobiec efektowi jojo

Jak zapobiec efektowi jojo? Zbilansowana dieta może pomóc!

Wielu z nas szuka sposobów na to, jak zapobiec efektowi jojo już na stałe. Pomocna może okazać się zdrowa i zbilansowana dieta. Wystarczy, że będzie bogata w najważniejsze składniki odżywcze. Wesprą prawidłowe funkcjonowanie organizmu i sprawią, że efekt jojo nie będzie nam straszny. Dobra dieta jojo powinna bazować w dużej mierze na warzywach i owocach. Najlepiej jeśli ich porcja znajdzie się w każdym posiłku. Jednak nie należy rezygnować też z jedzenia innych produktów. Nabiał, mięso, ryby i owoce morza, czy orzechy dobroczynnie wpływają na nasz organizm. Dlatego warto je wprowadzić do menu. Jeśli ułożenie dobrej diety sprawi trudności, to warto posiłkować się wsparciem dietetyka. Do dyspozycji czeka też catering dietetyczny. Wiąże się z dostawą zdrowych i zbilansowanych posiłków bezpośrednio pod drzwi. Zaletą takiego rozwiązania jest to, że dieta pudełkowa może być dobrana do preferencji, czy wyznaczonych celów. Jeśli chcemy zredukować tkankę tłuszczową, to dobrym wyborem będzie dieta odchudzająca. Później w celu utrzymania uzyskanych efektów i uniknięcia efektu jojo możemy przejść na inny wariant diety pudełkowej. Z doborem czegoś odpowiedniego nie będzie problemu, zwłaszcza że oferowane są nam różne programy żywieniowe.