Niezależnie od tego, czy mamy problemy z wątrobą, czy też nie, warto o nią zadbać. Wątroba pełni wiele ważnych funkcji w naszym organizmie i sprawia, że możemy cieszyć się dobrym zdrowiem. Dlatego bez względu na to, czy mamy z nią problemy, czy też nie, warto o nią zadbać i pomoże nam dieta wątrobowa. Co na niej jeść, a jakich produktów się wystrzegać?
Co to dieta wątrobowa?
Wątroba to bardzo ważny narząd wewnętrzny. Odpowiada za wiele różnych zadań, więc wspiera dobre funkcjonowanie organizmie. Podstawową funkcją wątroby jest usuwanie toksyn. Ponadto wątroba reguluje poziom glukozy we krwi, zapewnia równowagę hormonalną i kontroluje produkcję cholesterolu. Kiedy wątroba zaczyna szwankować, od razu odczuwamy zmiany w samopoczuciu. Pojawia się przewlekłe zmęczenie, nietolerancje pokarmowe, brak apetytu lub zaparcia. Do tego chodzą problemy skórne, spada libido i bóle głowy. Oczywiście możemy ich uniknąć i pomoże nam w tym dieta wątrobowa. To sposób odżywiania polegający na dostarczeniu najważniejszych składników odżywczych i zaspokojenie potrzeb energetycznych organizmu. Poza tym dieta na wątrobę wiąże się z wyrzuceniem z jadłospisu produktów szkodliwych i wprowadzenie w ich miejsce tych, które dobroczynnie wpłyną na ten wyjątkowy ważny narząd. Dieta wątrobowa jest lekkostrawna. Nie zawiera dużo błonnika, białka i tłuszczu. Sprawdzi się szczególnie w przypadku osób zmagających się z chorobami wątroby. Zdrowe osoby też mogą na nią przejść. Wyjdzie im to na korzyść, zwłaszcza jeśli chcą cieszyć się dobrym zdrowiem do późnych lat starości.
Jakie są najważniejszy zasady diety na wątrobę?
W diecie wątrobowej konieczne jest przestrzeganie kilku zasad. Najważniejsze jest jedzenie produktów wspomagających jej pracę, ale nie tylko. Równie ważne jest to, by posiłki jeść o stałych porcjach. Dziennie powinno się spożywać około 5-6 dań o mniejszej objętości. Pierwszy posiłek trzeba zjeść w ciągu godziny po przebudzeniu. Ostatni na 2-3 godziny przed snem. Dobra dieta na wątrobę i trzustkę opiera się głównie na ciepłych pokarmach. Mogą być gotowane na parze i w wodzie, duszone (bez wcześniejszego obsmażania) lub pieczone (w folii lub naczyniu żaroodpornym). Odradza się spożywanie potraw smażonych z dużą ilością soli. Lepiej wprowadzić naturalne przyprawy i zioła, ponieważ wzmacniają smak i nie szkodzą jak sól. Poza tym dieta przy chorej wątrobie zachęca do tego, by spożywać dziennie około 2-2,5 litra płynów na dobę. Osoby regularnie ćwiczące powinny zwiększyć dawkę płynów. Dodatkowo codziennie rano warto pić wodę z cytryną na czczo. Taki napar pobudzi wątrobę do pracy i rozgrzeje organizm. Przy diecie wątrobowej trzeba unikać żywności wysokoprzetworzonej, jedzenia typu fast food i alkoholu. Wskazane jest unikanie nadmiernego stresu, rzucenie palenia i innych używek. Aby taki model żywienia dał dobre efekty, warto połączyć dietę z ćwiczeniami, wizytami w saunie i ciepłymi kąpielami.
Co jeść na wątrobę, a jakich produktów unikać?
Już poniekąd wiemy, co jeść przy chorej wątrobie, a czego unikać. Na pewno zrezygnować należy z fast foodów, słonych przekąsek i produktów przetworzonych. Istnieje też warzywo które niszczy wątrobę i jest to przez wielu uwielbianych cebula. Na diecie wątrobowej nie poleca się jedzenia cebuli na surowo. Nie należy też jej smażyć na tłuszczu i łączyć z warzywami kapustnymi. Wyeliminować warto całe nasiona roślin strączkowych. To samo dotyczy tłustych ryb i mięsa, czy niedojrzałych owoców. Jeśli zastanawiasz się, jaka dieta na wątrobę, jest najlepsza, to taka, która nie wiąże się z jedzeniem kupnym słodyczy i wyrobów cukierniczych. Ciasta, drożdżówki, ciastka, czy batony są zakazane. Za to śmiało można sięgać po zdrowsze przekąski i firmy oferujące catering dietetyczny mogą nam je zaoferować.
A jakie produkty możemy jeść? Co może obejmować dieta na wątrobę? Podstawą zdrowego i zbilansowanego jadłospisu zawsze są warzywa i owoce. Dlatego dobra dieta pudełkowa zawsze na nich bazuje i można spodziewać się, że porcja warzywa i owoców znajdzie się niemal w każdym posiłku. Zawierają w sobie wiele cennych witamin i minerałów. Poza tym wykazują właściwości odtruwające i przeciwutleniające, a one są pożądane dla wątroby. Z warzyw najlepiej jeść marchew, buraki i zielone warzywa liściaste. A jakie owoce na wątrobę wybierać? Te, które są źródłem antocyjanów. Wskazane jest jedzenie ciemnego winogrona, jeżyn, malin i czarnych jagód. Układając menu, warto zatroszczyć się o optymalną podaż węglowodanów złożonych, tłuszczów i błonnika. Nasze posiłki powinny bazować na kaszy jaglanej, amarantusie, kurczaku, tofu, chudym serze i jaj. Wskazane jest stosowanie oleju kokosowego, oliwy z oliwek i masła klarowanego. Cenne dla wątroby są nawet naturalne przyprawy i zioła. Świetnym przykładem jest czarnuszka i kurkuma. Czarnuszka wspiera leczenie niealkoholowej stłuszczeniowej choroby wątroby. Z kolei kurkuma zawiera kurkuminę, która wspomaga trawienie tłuszczów.