Cukrzyca to coraz częściej diagnozowana choroba metaboliczna, która charakteryzuje się podwyższonym stężeniem glukozy we krwi na skutek nieprawidłowego działania lub wydzielania insuliny. Przyczyny wystąpienia cukrzycy jest wiele, a jedną z nich jest nieodpowiednia dieta. Przez to, że cukrzyca jest chorobą przewlekłą, nie da się jej wyleczyć całkowicie. Jednak można ją leczyć za pomocą leków doustnych lub insuliny, by utrzymać optymalny poziom glukozy we krwi i nie powodować groźnych powikłań. Wsparciem dla leczenia farmakologicznego jest większa dawka ruchu i stosowanie diety z ograniczoną ilością węglowodanów. Ułożenie wartościowego planu dietetycznego jest zatem kluczowe i najlepiej zrobić to z pomocą fachowców. Firma cateringowa ma wykwalifikowanych pracowników, którzy układają indywidualny jadłospis dla cukrzyka, biorąc pod uwagę ogólny stan jego zdrowia, rodzaj i zaawansowanie schorzenia, jak i występowanie chorób towarzyszących. Jak zatem może wyglądać jadłospis w cateringu dietetycznym? Co będzie jadł cukrzyk na naszej diecie? Tego dowiesz się z naszego artykułu!

Pudełkowa dieta dla cukrzyka – podstawowe zasady
Dieta pudełkowa dla cukrzyka jest zdrowa, pełnowartościowa i zbilansowana. Układając jadłospis, stosuje się zasadę, że składniki odżywcze powinny być w następujących proporcjach: węglowodany 45–50%, tłuszcze 30–35% i białka na poziomie 15–20%. Pudełkowa dieta opiera się głównie na tłuszczach roślinnych i produktach naturalnych, nieprzetworzonych. Dba się przy tym o wysoką zawartość błonnika w daniach, ponieważ jego obecność w jelicie spowalnia wchłanianie glukozy, co powoduje, zmniejszenie glikemii poposiłkowej. Pudełkowa dieta eliminuje jednocześnie produkty zakazane przy cukrzycy, a więc przede wszystkim te, które są źródłem cukrów prostych (np. słodycze i wyroby cukiernicze, jasne pieczywo, drobne kasze) i spożycie soli kuchennej.
Podstawowe zasady pudełkowej diety dla cukrzyka wymagają wyrobienia zdrowych nawyków w spożywaniu posiłków. Co to oznacza? Wszystkie potrawy, które są dostarczane w ramach cateringu dietetycznego, powinny być jedzone o określonych porach, zgodnie z czasem podawania insuliny i planowanym wysiłkiem fizycznym. Najlepiej sprawdza się wersja z 4-5 posiłkami o mniejszej objętości, które następnie trzeba jeść powoli, dokładne przeżuwając każdy kęs pokarmu. Warto przy tym zauważyć, że kucharze zapewniają odpowiednią obróbkę poszczególnych produktów w diecie dla cukrzyków. Nie jest bowiem zalecane rozgotowywanie produktów skrobiowych i warzyw, czy serwowanie zbyt dojrzałych owoców, bo może to skutkować nagłym wzrostem indeksu glikemicznego, a dieta pudełkowa ma przed tym chronić.

Co może jeść cukrzyk na diecie pudełkowej?
Dieta pudełkowa dla cukrzyków bazuje na produktach z następujących grup:
- Warzywa
W cateringu warzywa stanowią podstawę pudełkowej diety dla cukrzyka, ponieważ zawierają sporo błonnika pokarmowego, witamin i mikroelementów. Wiele z nich jest niskokalorycznych i wspomagają odchudzanie. W tej diecie najczęściej serwuje się warzywa w formie surowej, nieprzetworzonej lub po delikatnej obróbce termicznej – zamiast smażenia wybiera się gotowanie, duszenie lub pieczenie. Zastanawiasz się, jakie warzywa dla diabetyka serwowane są w posiłkach? Pomidory, kalafior, kapusta, rzodkiewka, seler naciowy, papryka, czy szparagi to tylko kilka propozycji. Za to ogranicza się warzywa o dużej zawartości skrobi, a więc ziemniaki i bataty.
- Owoce niskocukrowa
Niektóre owoce przy cukrzycy są szczególnie polecane, ponieważ nie dość, że zawierają cenne dla naszego zdrowia witaminy i składniki odżywcze, to jeszcze wspomagają dietoterapię. W cateringu dietetycznym klientom serwuje się surowe owoce jagodowe (np. truskawki, maliny, jagody, porzeczki), cytrusy, śliwki, jabłka, gruszki, czy brzoskwinie. Połączenie ich z produktami bogatymi w białko i/lub tłuszcze (np. z jogurtem naturalnym lub orzechami) wpływa na mniejsze wahania poziomu cukru we krwi.
- Produkty zbożowe
Dba się też o odpowiednią ilość produktów zbożowych z pełnego przemiału, gdyż są dobrym źródłem błonnika dla cukrzyków. W jadłospisie wykorzystuje się między innymi kaszę gryczaną, kaszę pęczak, komosę ryżową, płatki owsiane, ryż brązowy i płatki orkiszowe. Do przygotowania dań mącznych wybierane są głównie mąki razowe o typie 1850 i 2000. Zastanawiasz się, jaki chleb dla cukrzyka pojawia się w cateringu pudełkowym? W tym przypadku też stawia się na różnorodność, więc czasami otrzymasz w paczce pieczywo razowe lub typu graham, a innym razem chleb żytni z dodatkiem otrąb i nasion lub chleb chrupki.
- Naturalny nabiał
Nic nie stoi na przeszkodzie, by dieta dla cukrzyka opierała się na spożywaniu naturalnego nabiału, a więc jogurtów naturalnych, maślanki, skyru, kefirów czy chudego twarogu. Chętnie po nie sięga, ponieważ są to produkty o niskim indeksie glikemicznym i ich obecność w diecie pozytywnie wpływają na stabilizowanie glikemii we krwi.
- Jaja
Jajka są bardzo smaczne i można je jeść na wiele różnych sposobów. Są też cenne dla zdrowia, ponieważ są dobrym źródłem białka, witamin (A, D, E i K) i składników mineralnych. Ponadto nie zawierają praktycznie węglowodanów, więc jaja indeks glikemiczny mają niski i nie wpływają negatywnie na samopoczucie cukrzyków. Dlatego dodawane są do różnych potraw w cateringu, zwłaszcza w formie gotowanej.
- Mięso i ryby
Mamy też dobrą wiadomość dla fanów dań mięsnych i rybnych, ponieważ takich też nie brakuje w jadłospisie diety pudełkowej. Warto jednak zaznaczyć, że ze względów zdrowotnych częściej sięga się po chude mięso dla cukrzyka, a więc na przykład po drób, a po wołowinę i wieprzowinę okazjonalnie. Jakie ryby przy cukrzycy są serwowane? Dorsz, pstrąg strumieniowy, flądra, morszczuk, czy sandacz, ponieważ te gatunki mają niski indeks glikemiczny, są źródłem wartościowego białka i zawierają zdrowe kwasy tłuszczowe omega 3.
- Zdrowe tłuszcze
Produkty dla cukrzyków będące źródłem zdrowych tłuszczów są w cateringu dodatkiem do różnego typu potraw. Przykładowo orzechy, pestki, oliwa z oliwek lub inne oleje tłoczone na zimno wzbogacają smak serwowanych przez nas sałatek.

Jakich produktów nie zawiera jadłospis dla cukrzyka w cateringu dietetyczny?
Osoby chorujące na cukrzycę mogą mieć bardzo smaczny i różnorodny jadłospis. Mimo wszystko są też produkty, których nie serwuje się w cateringu dietetycznym i zaliczają się do nich:
- suszone owoce, owoce z puszki lub bardzo dojrzałe,
- warzywa z puszki,
- gotowana marchewka, ziemniaki puree i buraki zasmażane,
- frytki,
- mąka pszenna i produkty z niej wytwarzane, w tym pieczywo pszenne i błyskawiczne płatki śniadaniowe,
- tłusty nabiał i produkty mleczne,
- tłuste ryby i tłuste mięso,
- słodycze i wyroby cukiernicze,
- słone przekąski i fast foody,
- dania typu instant.
Poza tym osobom, które chcą zapewnić sobie dobre efekty z diety pudełkowej dla cukrzyków, sugerujemy, by zrezygnowali z picia soków owocowych z dodatkiem cukru, napojów gazowanych i alkoholu. Stosowanie się do tych zasad sprawi, że cukrzyca nie utrudni codziennego funkcjonowania i nie narazi na powikłania w postaci choroby niedokrwiennej serca, udaru mózgu, czy nadciśnienia tętniczego.