Głodówka jednodniowa to bardzo popularny sposób na szybkie oczyszczenie organizmu. Bywa korzystna, ale tylko wtedy, gdy jest odpowiednio przeprowadzana. W przeciwnym razie możemy narazić się na spore problemy zdrowotne. Jak zatem przeprowadzić w bezpieczny sposób post jednodniowy? Poznaj porady od ekspertów z cateringu dietetycznego – doświadczonych dietetyków, którzy chętnie przygotują też indywidualną dietę pudełkową.

Na czym polega głodówka jednodniowa?
Post jednodniowy zasady ma naprawdę bardzo proste, bo wiąże się z całkowitą rezygnacją ze spożywania pokarmów przez dwadzieścia cztery godziny. W czasie trwania głodówki jednodniowej możemy przyjmować jedynie płyny, zwłaszcza wodę, choć niesłodzone napoje też są dozwolone, a więc na przykład herbata i kawa. Celem głodówki jednodniowej jest danie odpoczynku układowi pokarmowemu, oczyszczenie organizmu i jego regeneracja. Co ważne, post jednodniowy to nie dieta redukcyjna, więc nie może być przez nas traktowany jako sposób na szybkie zrzucenie wagi. Owszem podczas postu redukujemy masę ciała, ale to głównie przez efekt utraty wody, a nie tkanki tłuszczowej. Aby osiągnąć wymarzoną sylwetkę, trzeba wdrożyć więcej ćwiczeń do swojej codzienności i postawić na odpowiednią dietę. Firma cateringowa chętnie pomoże dobrać program żywieniowy o obniżonej kaloryczności, który pozwoli schudnąć w bezpieczny sposób i to bez większych wyrzeczeń.

Jakie efekty daje post jednodniowy?
Głodówka jednodniowa może przynieść wiele korzyści dla zdrowia, zwłaszcza jeśli jest przeprowadzana regularnie. Przede wszystkim to szansa na to, by nasz układ pokarmowy mógł odpocząć i się zregenerować, a to później wpłynie na lepsze trawienie i przyswajanie składników odżywczych ze spożywanych pokarmów. Jednodniowy post efekty oczyszczające wykazuje (oczyszczanie komórek z uszkodzonych białek i organelli), co może spowalniać procesy starzenia i dobroczynnie wpłynąć na nasze ogólne samopoczucie. Pojawiają się też opinie, że głodówka jednodniowa dobroczynnie wpływa na profil lipidowy, obniżając poziom złego cholesterolu.

Czy jednodniowa głodówka jest zdrowa? Jakie są przeciwwskazania do stosowania postu jednodniowego?
Głodówka jednodniowa jest bezpieczna dla osób zdrowych, ale przed pierwszym jej wykonaniem, lepiej skonsultować się z lekarzem lub dietetykiem. Do najczęściej zgłaszanych skutków ubocznych możemy zaliczyć ból głowy, osłabienie lub rozdrażnienie wynikające z nagłych zmian w odżywianiu.
Ostrożność zalecana jest w przypadku osób starszych i nastolatków, zwłaszcza wśród osób aktywnych fizycznie i zawodowych sportowców, ponieważ w ich przypadku całodzienny post może być sporym obciążeniem dla organizmu. Przeciwwskazaniem do stosowania postu jednodniowego są też choroby nerek i wątroby, zaburzenia odżywiania, cukrzyca, ciąża i karmienie piersią.

Jednodniowa głodówka – jak przeprowadzić?
Aby nie narażać się na ewentualne skutki uboczne, powinniśmy zacząć od odpowiedniego przygotowania się do postu. Co to oznacza? Jak wygląda przygotowanie do głodówki? Na dzień przed postem warto przejść już na lekkostrawną, zbilansowaną dietę, która będzie obfitować w warzywa, owoce i pełnoziarniste produkty zbożowe. Do tego możemy stopniowo zmniejszać porcje swoich posiłków, co ułatwi wytrwanie w głodówce. W dniu samego postu dbamy o regularne nawadnianie organizmu – co najmniej 2-3 litry płynów (woda i niesłodzone napoje) i unikamy nadmiernego wysiłku fizycznego, czy stresu. Dla niektórych najlepszym czasem na wykonanie głodówki będzie weekend, np. sobota, bo wtedy można odłożyć na bok codzienne obowiązki i trochę odpocząć.
Ważne jest nie tylko to, jak się przygotujemy i przeprowadzimy jednodniowy post na wodzie, ale też jak go zakończymy. Na pewno nie powinniśmy od razu wracać do starych nawyków żywieniowych i rzucać się na duże porcje ciężkostrawnych potraw, bo możemy narazić się na dyskomfort i problemy trawienne. Niech pierwszy posiłek po poście będzie lekkostrawny i mniejszy. Dobrym wyborem będzie zupa, koktajl owocowo-warzywny lub duszone warzywa. W kolejnych dniach już możemy stopniowo zwiększać porcje i wprowadzić różne produkty do jadłospisu. Ważne, by posiłki opierały się na zasadach zdrowego odżywiania, a jeśli nie umiesz stworzyć wartościowego jadłospisu, to zgłoś się do firmy cateringowej. Eksperci przygotują indywidualny jadłospis, a gotowe posiłki będą dostarczane pod wskazany adres, zapewniając Ci wygodę i sporą oszczędność czasu.

Jak często stosować głodówkę jednodniową?
Częstotliwość stosowania postu jednodniowego zależy od naszych potrzeb i aktualnego stanu zdrowia. Dla większości osób najbezpieczniejsze jest praktykowanie głodówki raz lub dwa razy w miesiącu. Oczywiście nie brakuje osób, które postawią na jednodniowy post raz w tygodniu, ale takie podejście wymaga większej ostrożności i bacznego obserwowania organizmu. Zbyt częste głodzenie organizmu może prowadzić nie tylko do niedoborów żywieniowych, ale też i zaburzeń metabolicznych, a nie to powinno być naszym celem.